امروز: چهارشنبه, 03 بهمن 1397
محتوای خبر

توقف مزایده غار نخجیر/تلاش برای استفاده از ظرفیت های بومی در مدیریت غار

9 آبان 1396 کد خبر : 988619153

 

فرماندار شهرستان دلیجان از توقف مزایده غار چال نخجیر شهرستان دلیجان خبر داد.

به گزارش  پیام دلیجان؛ به دنبال انتشار اطلاعیه واگذاری غار نخجیر که در تاریخ ۲۶ مهرماه منتشر شده است، موجی از مخالفت ها با واگذاری به روش مزایده و واگذاری این مجموعه به اشخاص حقیقی یا حقوقی غیر بومی در سطح شهرستان دلیجان به راه افتاد و مسئولین استانی و شهرستانی را به واکنش وا داشت.

پایگاه خبری پیام دلیجان هم در گزارشی(اینجا)  این موضوع را بررسی کرد.

محمد کردی فرماندار شهرستان دلیجان در گفتگو با پیام دلیجان در این رابطه گفت: با پیگیری که با همکاری مسئولین استانی داشتیم معاون عمرانی استانداری مرکزی، مزایده واگذاری غار نخجیر را متوقف کرد.

کردی اظهار کرد: مزایده واگذاری غار نخجیر بر اساس آگهی منتشر شده قرار بود عصر روز یکشنبه ۷ آبان ماه برگزار شود که برگزار نشده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت های تعاونی در شهرستان هستند که توان مدیریت غار را داشته باشند اظهار کرد: تلاش بر این است که غار نخجیر توسط شرکت تعاونی توسعه عمران شهرستان دلیجان مدیریت شود.

غار نخجیر در ۱۰ کیلومتری شهرستان دلیجان حد فاصل جاده ارتباطی دلیجان به شهر نراق واقع شده و با قدمتی بیش از ۷۰ میلیون سال،از عجایب خلقت الهی است.

این جاذبه گردشگری طبیعی ملی حکایت های چند میلیون ساله و جلوه های بی نظیر و منحصر به فردی از شکوه غارهای آهکی را فرا روی بیننده می گذارد.

محوطه درونی این مجموعه کریستالیزه و دارای تزئینات بلوری و اسفنجی در کف، دیوارها و سقف است که از ناب ترین نمونه های موجود در غارهای جهان محسوب می شود.

دهانه اصلی این غار ۱۰ متر عرض و بین ۱۰ تا ۴۰ متر ارتفاع دارد که هر گردشگر و بازدید کننده ای با گذر از این دهانه و ورود به غار، به حیرت و تفکر فرو می رود.

غار چال نخجیر دلیجان، گنجینه ای از تاریخ زمین و تابلویی زیبا است که هنوز بخش هایی از آن ناشناخته مانده است و همواره اعجاب و شگفتی گردشگران را برمی انگیزد.

انتهای پیام/
تگها: وقف مزایده, غار نخجیر, تلاش, استفاده, ظرفیت های بومی, مدیریت غار, پیام دلیجان