امروز: چهارشنبه, 04 اردیبهشت 1398
محتوای خبر

غار چال نخجیر در دالان هزارتوی تصمیم‌گیری؛ ساز میراث فرهنگی با نادیده گرفتن ظرفیت‌های شهرستان کوک می‌شود/استاندار مرکزی پشتیبان مطالبه‌گری مردم دلیجان باشد

5 آذر 1396 کد خبر : 988619348

 

مدیریت غار نخجیر قرار بود براساس تصمیمات معاون عمرانی استانداری مرکزی به صورت هیات امنای توسط خود شهرستان اداره شود ولی این تصمیم نه تنها از سوی میراث فرهنگی نادیده گرفته شد بلکه مزایده واگذاری مدیریت و بهره‌برداری از این جاذبه گردشگری، با کنار گذاشته شدن شرکت دلیجانی برگزار شد.

به گزارش پیام دلیجان؛ غار نخجیر در ۱۰ کیلومتری شهرستان دلیجان حد فاصل جاده ارتباطی دلیجان به شهر نراق واقع شده و با قدمتی بیش از ۷۰ میلیون سال، از عجایب خلقت الهی است.

 

این جاذبه گردشگری طبیعی ملی، حکایت‌های چند میلیون ساله و جلوه‌های بی‌نظیر و منحصر به فردی از شکوه غارهای آهکی را فراروی بیننده قرار می‌دهد.

 

محوطه درونی این مجموعه کریستالیزه و دارای تزئینات بلوری و اسفنجی در کف، دیوارها و سقف است که از ناب‌ترین نمونه‌های موجود در غارهای جهان محسوب می شود.

 

دهانه اصلی این غار ۱۰ متر عرض و بین ۱۰ تا ۴۰ متر ارتفاع دارد که هر گردشگر و بازدید کننده ای با گذر از این دهانه و ورود به غار، به حیرت و تفکر فرو می رود.

 

غار چال نخجیر دلیجان، گنجینه ای از تاریخ زمین و تابلویی زیبا است، که هنوز بخش هایی از آن ناشناخته مانده است و همواره اعجاب و شگفتی گردشگران را برمی انگیزد.

 

 

واگذاری غار چال نخجیر و حرف و حدیث‌های فراوان

 

چند سالی است که موضوع واگذاری غار چال نخجیر شهرستان دلیجان به بخش خصوصی از طریق مزایده با حرف و حدیث های فراوانی همراه بوده است.

 

واگذاری غار نخجیر به پیمانکاران غیربومی در حالیکه در شهرستان شرکت های واجد شرایط حضور داشته و حتی شهرداری های دلیجان و نراق هم به دلیل درآمدزا بودن توانایی اداره آن را داشتند، نگرانی مردم شهرستان دلیجان را به همراه داشته است.

 

مدیریت و بهره‌برداری از غارچال نخجیر به دست خود مردم دلیجان سپرده شود

 

رحمان دلاوری رئیس شورای اسلامی شهر دلیجان با تاکید بر اینکه مسئولان استانی واگذاری غار نخجیر را به افراد دلسوز در دستور کار داشته باشند، گفت: از استاندار مرکزی انتظار داریم مطالبه عمومی مردم شهرستان را در واگذار غار پیگیر کنند.

 

رحمان دلاوری رئیس شورای اسلامی شهر دلیجان درخصوص واگذاری غار نخجیر دلیجان گفت: اتفاقات مختلفی درخصوص واگذاری غار نخجیر شهرستان دلیجان رخ داده است. از سال گذشته پیگیری های فراوانی را برای واگذاری غار، به شهرستان دلیجان داشتیم چراکه معتقد هستیم مدیریت و بهره برداری از غار باید به دست خود مردم شهرستان دلیجان باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه در چند سالی که غار نخجیر به بخش خصوصی واگذار شده است هیچ اقدام موثری درخصوص بهره برداری از آن صورت نگرفته است، افزود: طی این مدت که غار به بخش خصوصی واگذار شده، هیچ اقدام اساسی صورت نگرفته و فقط بحث فروش بلیط را شاهد بودیم و حتی بهره برداری از غار توسط بخش خصوصی در سال های اخیر در برخی موارد حیات غار را با تهدید مواجهه کرده است.

 

رئیس شورای اسلامی شهر دلیجان با اشاره به اینکه اولویت اول در واگذاری غار نخجیر به بخش خصوصی باید حفظ حیات غار باشد، افزود: با حفظ حیات این سرمایه خدادادی می‌توانیم از برکات و آثار آن استفاده کنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه تاثیر غار نخجیر در توسعه منطقه امروز باید بیش از این باشد، ادامه داد: متاسفانه در سال هایی که غار به بخش خصوصی واگذار شده است ابتدایی‌ترین اقدامات از قبیل سرویس بهداشتی، سر پناه و حتی فضای سبز مناسب در محوطه بیرونی غار ایجاد نشده تا افرادی که در انتظار تهیه بیلط برای ورود به غار هستند در آنجا استراحت کنند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر دلیجان با اشاره به اینکه غار باید به دست افرادی سپرده شود که به فکر توسعه غار باشند، گفت: در شهرستان دلیجان ظرفیت های خوبی برای توسعه غار وجود دارد که متاسفانه تاکنون از این ظرفیت ها استفاده نشده است.

 

ساز میراث فرهنگی با نادیده گرفتن ظرفیت‌های شهرستان کوک می‌شود

 

دلاوری اظهار کرد: در سفری که معاون عمرانی استانداری مرکزی سه ماه پیش به شهرستان داشتند مصوب کردند که مدیریت غار نخجیر به صورت هیات امنای توسط خود شهرستان اداره شود.

 

وی اضافه کرد: در ادامه سازمان میراث فرهنگی استان مرکزی بدون توجه به تصمیم معاون عمرانی استانداری مرکزی اقدام به برگزاری مزایده غار نخجیر کرد و حتی به دستور لغو مزایده هم توجه‌ای نکرد. و سازمان میراث فرهنگی در اقدام غیر قانونی دیگر شرکت توسعه عمران دلیجان را به بهانه های واهی از مزایده کنار گذاشت.

 

دلاوری خاطرنشان کرد: درصورتی که شرکت توسعه عمران که بیشتر سهامدارانش از مردم و شهرداری های دلیجان و نراق است، می توانست حتی با ترک تشریفات به عنوان بهره بردار غار انتخاب شود.

 

انتهای پیام/
تگها: غار چال نخجیر, دالان هزارتوی تصمیم‌گیری, ساز میراث فرهنگی, نادیده گرفتن ظرفیت‌های شهرستان, استاندار مرکزی, پشتیبان مطالبه‌گری مردم دلیجان