امروز: دوشنبه, 26 آذر 1397
محتوای خبر

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:«غار نخجیر» طبق قانون مزایده به شرکت «غیربومی» واگذار شد

8 آذر 1396 کد خبر : 988619370

 

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به واگذاری مدیریت غار نخجیر به بخش خصوصی گفت: مزاید بر اساس شرایط قانونی برگزار شد و شرکت غیربومی که مبلغ پیشنهادی بالاتری نسبت به سایرین ارائه کرده بود، صاحب امتیاز در این مزایده شد.

 

به گزارش پیام دلیجان؛ چند سالی است که موضوع واگذاری غار چال نخجیر شهرستان دلیجان به بخش خصوصی از طریق مزایده، با حرف و حدیث های فراوانی همراه بوده است.

 

 

 

واگذاری غار نخجیر به پیمانکاران غیربومی در حالیکه در شهرستان شرکت های واجد شرایط حضور داشته و حتی شهرداری های دلیجان و نراق هم به دلیل درآمدزا بودن توانایی اداره آن را دارند، سبب نگرانی مردم شهرستان دلیجان شده است.

 

عدم ارائه قیمت منطقی از سوی شرکت بومی در مزایده

 

محمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در گفتگو با پیام دلیجان پیام دلیجان؛ درخصوص واگذاری غار نخجیر شهرستان دلیجان گفت: برای واگذاری غار نخجیر به بخش خصوصی براساس آگهی مزایده هر کس توانایی مدیریت داشته باشد، می‌تواند در این مزایده شرکت کند.

 

وی با تاکید بر اینکه برگزاری مزایده شرایط خاص خود را دارد، اظهار کرد: مزاید بر اساس شرایط قانونی برگزار شد و شرکتی که مبلغ پیشنهادی بالاتری نسبت به سایرین ارائه کرده بود، صاحب امتیاز در این مزایده شد.

 

حسینی تاکید کرد: سازمان میراث فرهنگی استان هم تمایل دارد یک شرکت بومی مدیریت غار را بر عهده بگیرد ولی وقتی قیمت منطقی از سوی شرکت بومی ارائه نمی‌شود، مقصر سازمان نیست.

 

مدیریت غار نخجیر به صورت هیات امنای خلاف قانون است

 

وی درخصوص مصوبه معاون عمرانی استانداری مرکزی درخصوص مدیریت غار نخجیر به صورت هیات امنای گفت: این تصمیم قانونی نیست و باید سازمان در آینده به دستگاه های نظارتی پاسخ دهد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بااشاره مهیا نبودن زیر ساخت‌های لازم در حوزه بیرونی غار، گفت: ایجاد زیرساخت برای غار بر عهده بخش خصوصی نیست، بخش خصوصی پول را به حساب دولت واریز می کند و باتوجه به اینکه در نهایت این مبلغ از سوی دولت به حساب سازمان واریز می‌شود، به تبع وظیفه سازمان است که زیر ساخت های لازم را برای غار فراهم کند.

 

غار نخجیر در ۱۰ کیلومتری شهرستان دلیجان حد فاصل جاده ارتباطی دلیجان به شهر نراق واقع شده و با قدمتی بیش از ۷۰ میلیون سال، از عجایب خلقت الهی است.

 

این جاذبه گردشگری طبیعی ملی، حکایت‌های چند میلیون ساله و جلوه‌های بی‌نظیر و منحصر به فردی از شکوه غارهای آهکی (دومین غار آهکی جهان با بیش از ۹۵% آهک خالص) را فراروی بیننده قرار می‌دهد. 

 

محوطه درونی این مجموعه کریستالیزه و دارای تزئینات بلوری و اسفنجی در کف، دیوارها و سقف است که از ناب‌ترین نمونه‌های موجود در غارهای جهان محسوب می شود.

 

دهانه اصلی این غار ۱۰ متر عرض و بین ۱۰ تا ۴۰ متر ارتفاع دارد که هر گردشگر و بازدید کننده ای با گذر از این دهانه و ورود به غار، به حیرت و تفکر فرو می رود.

 

غار چال نخجیر دلیجان، گنجینه ای از تاریخ زمین و تابلویی زیبا است، که هنوز بخش هایی از آن ناشناخته مانده است و همواره اعجاب و شگفتی گردشگران را برمی انگیزد.

 

انتهای پیام/
تگها: مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی, «غار نخجیر», طبق قانون مزایده, شرکت «غیربومی», واگذار شد