امروز: دوشنبه, 26 آذر 1397
محتوای خبر

حوزه درمان دلیجان نیازمند توجه اورژانسی مسئولان؛ حال تنها بیمارستان دلیجان وخیم است/از کمبود پزشک عمومی تا فعالیت بدون مجوز درمانگاه!

19 آذر 1396 کد خبر : 988619444

 

 

استفاده همزمان یک نیرو در چند مسئولیت و نداشتن مجوز، اصلی ترین مشکل درمانگاه عمومی-تخصصی تامین اجتماعی دلیجان است.

به گزارش پیام دلیجان، شهرستان دلیجان علیرغم داشتن جمعیتی بالغ بر ۵۱ هزار نفر و قرارگیری در کریدور شرق تا غرب و شمال تا جنوب، با مشکلات عدیده‌ای در حوزه بهداشت و درمان دست و پنجه نرم می‌کند و متاسفانه تا به امروز پیگیری‌ها و وعده‌های مسولان برای رفع مشکلات در این بخش همچنان ثمری نداشته است.

 

احداث درمانگاه عمومی- تخصصی دلیجان، پاسخی به مطالبات ۱۵ ساله مردمی

 

احداث درمانگاه عمومی- تخصصی دلیجان به عنوان یکی از مطالبات اصلی مردم این شهرستان از دهه ۸۰ توسط مسئولان شهرستانی پیگیری شد و در نهایت پیگیری نماینده مردم دلیجان و محلات با مساعدت مدیریت تامین اجتماعی دلیجان نتیجه داد و عملیات اجرایی آن  از آبان ماه ۹۳ در مساحت تقریبی ۳۳۰۰ مترمربع  در دو طبقه آغاز شد.

 

این درمانگاه همزمان با سفر هیات دولت یازدهم به استان مرکزی در سوم آبانماه سال ۹۵ از طریق ویدئو کنفرانس به بهرهبرداری رسید تا مطالبه ۱۵ ساله و دغدغه مردم این شهرستان را در بخش‌های آزمایشگاه، پزشک عمومی، دندانپزشکی، زنان و زایمان، چشم پزشکی و احیاء قلبی-تنفسی پاسخ دهد.

 

وضعیت تنها بیمارستان شهرستان نگران کننده است

 

رحمان دلاوری رئیس شورای اسلامی شهر دلیجان در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان در خصوص مشکلات حوزه بهداشت و درمان این شهر وضعیت بیمارستان امام صادق(ع) دلیجان را به عنوان تنها بیمارستان شهرستان نگران کننده دانست و گفت: متاسفانه مشکلات حوزه بهداشت و درمان دلیجان امروز به قدری است که دیگر تامین پزشک متخصص در اولویت نیست بلکه در حال حاضر کمبود پزشک‌ عمومی و آمبولانس دغدغه اصلی حوزه بهداشت و درمان این شهرستان است.

 

وی با اشاره به اینکه از نظر تجهیزات در حال حاضر نگرانی در بیمارستان وجود ندارد، ادامه داد: بسیاری از تجهیزات پزشکی نظیر سونوگرافی و رادیولوژی و غیره در این مرکز درمانی وجود دارد ولی بدلیل عدم حضور متخصص مربوطه بلا استفاده مانده و پاسخگوی نیاز بیماران در این بخش‌ها نیست.

 

کمبود نیروی انسانی چالشی جدی در حوزه بهداشت و درمان دلیجان

 

یکی از شهروندان دلیجانی در خصوص مشکلات حوزه بهداشت و درمان شهرستان گفت: هر بار که بیمارستان امام صادق(ع) دلیجان مراجعه کردم با صف‌های طولانی مواجه شده‌ام.

 

وی کمبود نیروی انسانی را یکی از مشکلات حوزه بهداشت و درمان دلیجان عنوان کرد و افزود: نبود نیروی انسانی باعث شده تا در بخش‌های مختلف مردم در صف‌های طولانی انتظار دریافت خدمات باشند.

 

نداشتن مجوز یکی از اصلی‌ترین مشکلات مرکز درمان دلیجان

 

غلامرضا فتح آبادی مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری مرکزی در گفتگو با پیام دلیجان، ارزیابی عملکرد مسائل حوزه بهداشت و درمان استان را یکی از اقدامات ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان استان مرکزی عنوان کرد و افزود: در سطح استان ۳۶ درمانگاه فعال است که از این تعداد ۳۲ درصد در بخش خصوصی، ۱۹ درصد تامین اجتماعی، ۸ درصد مربوط به دانشگاه علوم پزشکی و دولتی، ۱۳ درصد تحت پوشش سپاه و ۱۱ درصد درمانگاه های خیریه هستند که در این تعداد درمانگاه ۴۸۸ پزشک، ۱۴۳ پزشک عمومی و متخصص ارائه خدمات می‌دهند.

 

فتح آبادی با اشاره به اینکه ۵۸ درصد درمانگاه ها خدمات دندانپزشکی را به بیماران ارائه می‌دهند، گفت: ۴۶ درصد درمانگاه‌های فعال استان دارای متخصصان زنان و زایمان، ۳۲ درصد دارای متخصص اطفال هستند و همچنین ۳۶ درصد درمانگاه ها دارای آزمایشگاه، ۸ درصد دارای پاتولوژی، ۲۲ درصد دارای رادیولوژی و ۱۱ درصد رادارای سونوگرافی هستند.

 

مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه در شهرستان دلیجان دو درمانگاه وجود دارد، ادامه داد: یکی مربوط به بخش خصوصی بوده که به صورت کامل فعال نیست و دیگری مربوط به تامین اجتماعی است.

 

وی ادامه داد: بعد از گذشت بیش از یک‌سال از فعالیت درمانگاه عمومی- تخصصی تامین اجتماعی دلیجان استفاده همزمان یک نیرو در چند سِمت و نداشتن مجوز اصلی‌ترین مشکل درمانگاه دلیجان است که نیازمند پیگیری های لازم از سوی مسئولین است.

 

انتهای پیام/

 
تگها: حوزه درمان دلیجان, نیازمند توجه اورژانسی مسئولان, حال تنها بیمارستان دلیجان وخیم است, کمبود پزشک عمومی, فعالیت بدون مجوز درمانگاه