امروز: پنج شنبه, 06 اردیبهشت 1397
محتوای خبر

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: تنها نیم‌درصد پژوهش‌ها در کشور کاربردی است

23 آذر 1396 کد خبر : 988619480

 

 

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بررسی ها نشان می دهد که کمتر از نیم درصد از پژوهش ها انجام شده در کشور کاربردی هستند؛ چراکه بسیاری از پژوهش ها تقاضا محور نیست.

 

 

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و نماینده مردم محلات و دلیجان در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان با اشاره به وضعیت حوزه پژوهش در کشور گفت: باوجود اینکه آمار پژوهش های انجام شده در کشور بالا است ولی متاسفانه به دلیل کاربردی نبودن بسیاری از این پژوهش‌ها بهره‌برداری از آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

 

وی اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد که کمتر از نیم‌درصد از پژوهش ها انجام شده در کشور کاربردی هستند؛ چراکه بسیاری از پژوهش ها تقاضا محور نیست.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نیروهای پژوهشی کشور ساماندهی لازم را ندارند، بیان کرد: برای رفع مشکل بایستی حوزه پژوهش در دانشگاه ها فعال‌تر از قبل شود.

 

وی ادامه داد: برای سامان بخشیدن به حوزه پژوهش در کشور بایستی سیاست‌های تشویقی و تنبه‌ای اعمال شود تا شاهد هدفمند شدن پژوهش‌ها بر اساس نیاز‌های باشیم.

 

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بودجه پژوهش کشور را بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: چنانچه این بودجه در همین محل صرف شود و پژوهش‌ها هدفمند شوند شاهد تحول در بخش های مختلف کشور خواهیم بود.

 

سلیمی اظهار کرد: متاسفانه شاهدیم که دانشگاه ها با حساب سازی بودجه های پژوهشی را در بخش های هزینه ای و جاری هزینه می کنند.

 

انتهای پیام/