امروز: پنج شنبه, 04 بهمن 1397
محتوای خبر

تجهیز ناوگان حمل و نقل استان مرکزی به سیستم کنترل هوشمند

29 آذر 1396 کد خبر : 988619537

 

 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی از تجهیز ناوگان حمل و نقل استان مرکزی به سیستم کنترل هوشمند خبر داد.
به گزارش پیام دلیجان؛ علی زندی فر، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی روز چهارشنبه در نشست خبری شورای حمل و نقل استان مرکزی گفت: بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از سیستم های ترددشمار به طور متوسط روزانه حدود 350 هزار خودرو در محورهای استان مرکزی تردد دارند.

تجهیز ناوگان حمل و نقل استان مرکزی به سیستم کنترل هوشمند

زندی فر اظهار کرد: به طور متوسط روزانه 30 مورد تصادف در محورهای مواصلاتی استان رخ می دهد که این حوادث منجر به خسارت های مالی و جانی می شود.

وی با اشاره به اینکه بین 30 تا 40 درصد از تصادفات مربوط به واژگونی خودروها است، بیان کرد: خستگی و خواب آلودگی رانندگان بیشترین آمار واژگونی خودروها را به خود اختصاص داده است.

کاهش آمار تلفات جاده ای نسبت به سال‌های گذشته

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی ادامه داد: باتوجه به مجموعه اقدامات صورت گرفته، تعداد کشته ها در حوادث رانندگی از 790 نفر در سال 86 به 430 نفر در سال کاهش یافته است که البته رقم این آمار همچنان بالاست که باید برای کاهش آن تلاش شود.

زندی فر با اشاره به وجود 32 نقطه حادثه خیز در محورهای مواصلاتی استان مرکزی، افزود: محورهایی که در طول سال سه تصادف فوتی و جرحی داشته باشند به عنوان نقطه حادثه خیز شناسایی می شوند. البته هم اکنون تمامی نقاط حادثه خیز استان مرکزی به واسطه علائم هشدار دهنده آگاه سازی شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی بیان کرد: برای کاهش حوادث رانندگی لازم است از سیستم‌های هوشمند به منظور کنترل تخلفات استفاده شود تا خودروهایی که در محورها تردد دارند مورد بررسی و ثبت تخلف قرار گیرند.

تجهیز محورهای مواصلاتی استان مرکزی به 22 دوربین ثبت تخلف

زندی فر با تاکید بر اینکه هم اکنون 22 دوربین در محورهای مواصلاتی استان تخلفات را ثبت می کنند، بیان کرد: این دوربین ها تخلفات مربوط به سرعت خودروها را به صورت لحظه ای و متوسط ثبت می کنند. راه اندازی دوربین های ثبت تخلف در استان به طور متوسط 5 کیلومتر بر ساعت از میانگین سرعت خودروهای عبوری در محورهای استان کاسته است.

وی از آمادگی راهداری استان به منظور اجرای طرح زمستانه در محورهای استان خبر داد و گفت: در استان مرکزی 32 راهدارخانه ثابت و هفت راهدارخانه سیار فعال است. همچنین 250 اکیپ با 350 نفر هم اکنون در محورهای موصلاتی استان مستقر هستند و در صورت نیاز امکان افزایش اکیپ وجود دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی اضافه کرد: همچنین 60 هزار تن نمک و ماسه برای اجرای طرح های زمستانی در استان تهیه شده است.

تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی استان مرکزی مجهز به سیستم کنترل هوشمند

وی با اشاره به اجرای طرح سیستم هوشمند ناوگان حمل و نقل عمومی(اتوبوس) در استان، تصریح کرد: این سامانه در حوزه مسافربری به پلیس کمک می‌کند تا حرکات راننده از طریق دوربین داخل اتوبوس به صورت لحظه ای کنترل شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی با بیان اینکه تمامی اتوبوس‌های استان به این سیستم مجهز شده اند، خاطرنشان کرد: این طرح با هدف ارتقای ایمنی و نظارت دقیق بر عملکرد این ناوگان انجام شده و در آینده بر روی خودروهای سواری و کامیون ها نیز اجرا می شود.

انتهای پیام/
تگها: تجهیز ناوگان حمل و نقل, استان مرکزی, سیستم کنترل هوشمند