امروز: جمعه, 22 آذر 1398
محتوای خبر

جشن سنتی شکر گزاری آش اسفندی دلیجان ثبت ملی شد

20 دی 1396 کد خبر : 988619702

 
رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: جشن سنتی شکر گزاری آش اسفندی دلیجان یکی از آثار ناملموس از شهرستان دلیجان ثبت ملی شد.

اسماعیل شراهی رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی در گفتگو پیام دلیجان گفت: پرونده آش اسفندی دلیجان، پس از بررسی نهایی در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.


شراهی با اشاره به اینکه 47 اثر تاریخی در شهرستان دلیجان ثبت ملی شده اند اظهار کرد: ثبت آثار تاریخی گویای هویت ملی مردمان هر منطقه است توجه ویژه به شناسایی و ثبت آثار ملموس و ناملموس کمک شایانی را به هویت بخشی منطقه می کند.


پخت آش اسفندی یکی از آداب و رسوم کهن مردم شهرستان دلیجان است که به پاس شکرگزاری پایان بهمن ماه و اوایل اسفندماه در همه خانه‌ها در دلیجان پخته می شود.


مردم دلیجان برای سپاس از خداوند و شکرگذاری به درگاهش آئین جشن و سرور و پخت آش را برپا می‌کردند تا زمستان را با شب‌های بلند، تاریک و سرد پشت سر گذاشته و با وزیدن باد اسفندی که مژده فصلی دیگر را در دل خود دارد، به پیشواز بهار بروند.


۴۷  اثر تاریخی شهرستان دلیجان شامل کاروانسرا و پل دو دهک، مجموعه بازار نراق، امامزاده سلیمان، امامزاده یحیی، امامزاده بی بی زبیده خاتون، غار شگفت انگیز نخجیر، کاروانسرا و قلعه و غار کهک، بادگیرها و آب انبارها و منازل تاریخی نراق به ثبت ملی رسیده است.


شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی با ۵۰ هزارنفر جمعیت درمرکز کشور و کمربندی راه ارتباطی استانهای جنوبی و غربی به تهران و شمال کشور قراردارد.

 

تصاویر مربوط به جشن سنتی شکر گزاری آش اسفندی دلیجان در سال 95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/
تگها: جشن سنتی, شکر گزاری آش اسفندی, دلیجان, ثبت ملی شد, جشن سنتی شکر گزاری, آش اسفندی دلیجان