امروز: چهارشنبه, 03 بهمن 1397
محتوای خبر

کنگاوری‌ تأکید کرد:توافق هسته‌ای حربه‌ای سیاسی برای اجرای اقدامات ضد ایرانی آمریکا/برجام؛ توافق بین‌المللی دو سَر بُرد برای اروپا

24 دی 1396 کد خبر : 988619737

 

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: برجام هیچ دستاورد دل‌گرم کننده‌ای برای ایران نداشته است، در واقع برجام به یک حربه و ابزار سیاسی برای اجرای برنامه‌های آمریکا علیه کشور تبدیل شده است.

 

علی کنگاوری کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان؛ با اشاره به مواضع اخیر ترامپ درخصوص برجام گفت: ترامپ هم در زمان تبلیغات انتخاباتی و هم بعد از انتخابات درباره برجام به وفور رجزخوانی‌ کرد و در راستای تحقق وعده‌های انتخاباتی خود با ایجاد تحریم‌های جدید علیه ایران دست به اقدام عملی علیه برجام زد.

اعمال تحریم‌های اقتصادی تنها حربه امپرالیسم غرب علیه کشورهای جهان سوم

کنگاوری با تأکید بر اینکه رئیس جمهور آمریکا دیپلماسی بین‌المللی را با رجزخوانی حماسی در رینگ بوکس و کشتی اشتباه گرفته است، گفت: آمریکا در حوزه نظامی و سیاسی راهی برای ضربه‌زدن به ایران ندارد، اعمال تحریم‌های اقتصادی تنها حربه امپرالیسم غرب علیه کشورهای جهان سوم است که آمریکا از این حربه علیه جمهوری اسلامی ایران بهره گرفته است.

برجام حربه‌ای سیاسی برای اجرای اقدامات ضد ایرانی آمریکا 

این کارشناس مسائل سیاسی تحریم‌های جدید آمریکا را از دستاورهای برجام عنوان کرد و افزود: برجام هیچ دستاورد دل‌گرم کننده‌ای برای ایران نداشته است، در واقع برجام به یک حربه و ابزار سیاسی برای اجرای برنامه‌های آمریکا علیه کشور تبدیل شده است.

کنگاوری با توجه به مواضع تکراری و قدرت نمایی‌های ترامپ اظهار کرد: مواضع جدید ترامپ یک عملیات روانی برای هم‌پیمان کردن کشورهای اروپایی با آمریکا است.

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: چنانچه ترامپ از برجام به عنوان یک نقطه ضعف علیه ایران استفاده کند، می‌توانیم به عنوان یک فرصت برای مقابله با آمریکا از آن استفاده کنیم.

برجام؛ توافق بین‌المللی دو سَر بُرد برای اروپا

وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی در قضیه برجام به دنبال کسب منافع از دولت آمریکا و ایران هستند، گفت: کشورهای اروپایی از یک طرف برای بهره‌گیری از اقتصاد و تجارت ایران از کشور ما حمایت می‌کنند و از سوی دیگر برای حفظ جایگاه خود در جهان مواضع آمریکا را قبول می‌کنند.

این استاد دانشگاه به مواضع ایران در برابر اقدامات استکبار جهانی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در برابر اقدامات استکبار، استراتژی دفاع و استقامت را در پیش‌گرفته است؛ باید توجه کرد که موضع دفاعی ایران در سال‌های اخیر به یک فرهنگ تبدیل شده است چراکه اکثر کشورهای متحد با آمریکا همواره بهانه‌جویی می‌کنند تا از مواضع ایران علیه خودمان استفاده کنند.

کنگاوری با تاکید بر اینکه در ۳۸ سال گذشته با ایستادگی و مقاومت توانسته‌ایم با تمامی هجمه‌های استکبار مقابله کنیم، ادامه داد: امروز هم با الهام گرفتن از فرهنگ اقتصاد مقاومتی می‌توان با قدرت در مسیر پیشرفت و عدم وابستگی حرکت کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه رفتار مسئولان در حوزه‌های مختلف الگوی مردم است، خاطرنشان کرد: مسئولان بایستی الگوی مقاومت در حوزه اقتصادی و سیاسی ملت باشند.

انتهای پیام/
تگها: برجام, کنگاوری‌, پیام دلیجان, تحریم‌های جدید, تحریم‌های آمریکا