امروز: سه شنبه, 01 بهمن 1398
محتوای خبر

به بهانه هفته «هوای پاک»؛ آسمان دودی تحفه صنایع برای مردم دلیجان/حرکات نمادین راهکار رفع مشکل آلودگی نیست

30 دی 1396 کد خبر : 988619792

 

 شهرستان دلیجان با دارا بودن ۴۰۰ واحد تولیدی ازجمله ۱۱۰ واحد تولیدکننده عایق‌های رطوبتی (ایزوگام و قیر)، ۱۴ واحد تولیدکننده پودر صنعتی و معدنی و داشتن۱۰ هزار هکتار کانون‌های فرسایش بادی، چهارمین شهر آلوده استان مرکزی است.

 

 

به گزارش پیام دلیجان؛ در سال‌های اخیر با گسترش شهرنشینی و پیشرفت‌ تکنولوژی در بخش‌های مختلف، زمین و آسمان از پیامدها و تأثیرات مخرب رشد اقتصادی و صنعتی شدن در امان نمانده‌اند، محیط زیست با انواع پسماندها آلوده شده است به‌طوری که آلودگی محیط زیست امروزه به‌عنوان یکی از چالش‌های بزرگ برای کشورهای مختلف محسوب می‌شود.

 

آلودگی هوا امروزه دامن‌گیر بیشتر شهرهای جهان به ویژه شهرهای ایران و استان مرکزی شده است که با توجه به تأثیرات سوء این آلودگی بر سلامت انسان به‌راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت

.

۲۹ دی‌ماه در تقویم کشور «روز هوای پاک» و هفته منتهی به این روز تحت عنوان هفته هوای پاک نام‌گذاری شده است، همین موضوع بهانه‌ای شد تا به وضعیت آلایندگی دلیجان به عنوان چهارمین شهر آلوده استان مرکزی بپردازیم

.

دلیجان؛ چهارمین شهر آلوده استان مرکزی

 

شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی با جمعیتی معادل ۵۱ هزار نفر و ۴۰۰ واحد تولیدی ازجمله ۱۱۰ واحد تولیدکننده عایق‌های رطوبتی (ایزوگام و قیر)، ۱۴ واحد تولیدکننده پودر صنعتی و معدنی و وجود ۱۰ هزار هکتار کانون‌های فرسایش بادی، پس از شهرهای اراک، ساوه و شازند به‌عنوان چهارمین شهر آلوده استان محسوب می‌شود.

 

سال گذشته میزان ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای دلیجان از عدد ۲۸۰ میکروگرم بر مترمکعب فراتر رفت و هوای این شهر را در وضعیت هشدار قرار داد.

 

با وجود اینکه سبقه فعالیت نخستین کارخانه ایزوگام د‌ر این شهرستان به ۲۶ سال قبل برمی‌گردد ولی این واحدهای تولیدی در دلیجان همچنان فاقد دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا هستند.

 

چهارمین شهر آلوده استان مرکزی فاقد سیستم سنجش آلایندگی

 

نبود سیستم سنجش آلایندگی یکی دیگر از چالش‌های این حوزه برای شهروندان دلیجانی است تا بتوان میزان آلود‌گی ناشی از این کارخانه‌ها را به‌صورت د‌قیق بررسی و برای رفع آن اقدام کرد.

 

کمبود نیروی انسانی، مشکلات مالی و کمبود خودرو در اداره محیط زیست شهرستان از دیگر مواردی است که توجه به آن می‌تواند نقش مؤثری در تلاش برای کاهش آلودگی هوا و محیط‌ زیست دلیجان ایفا کند.

 

حمیدرضا زاهدی فعال زیست‌محیطی دلیجان در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان؛ گفت: مثل هر ساله با فرا رسیدن هفته هوای پاک فرا شاهد برگزاری برنامه‌ها و همایش‌های نمادین توسط برخی سازمان‌ها و تشکل‌ها در این هفته هستیم.

 

زاهدی اظهار کرد: گرچه فلسفه و هدف از اعلام این هفته تحت عنوان هفته «هوای پاک»، لزوم توجه به این مسئله از سوی مسئولان و مردم است اما پس از پایان این هفته همه‌چیز به دست فراموشی سپرده می‌شود تا سال دیگر وهفته‌ای پاک دیگر و فرصتی برای اجرای برنامههای نمادین.

 

وی ادامه داد: البته از جنبه مثبت نیز می‌توان به فلسفه وجودی این نام‌گذاری‌ها نگاه کرد، زیرا یکی از  مهم‌ترین عوامل مؤثر در کاهش آلودگی هوا، مشارکت آحاد مردم، بخش‌ها و سازمان‌های مرتبط در کاهش آلودگی و ایجاد انگیزه و عزمی ملی است.

 

این فعال زیست‌محیطی دلیجان بیان کرد: متأسفانه فصل زمستان امسال به دلیل کاهش شدید بارندگی در استان مرکزی به‌ویژه شهرستان دلیجان، شاهد افزایش روزهای آلوده و بروز پدیده وارونگی هوا و از سوی دیگر ورود ریزگردها و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون با منشأ فرا استانی هستیم که معضل آلودگی هوا و عوارض آن را دوچندان کرده است.

 

سهم ۷۰ درصدی صنایع در آلودگی هوای دلیجان

 

زاهدی با اشاره به بالا بودن سهم صنایع در آلایندگی هوای دلیجان  یادآور شد: در شرایطی که سهم صنایع در آلایندگی هوا در کشور حدود ۴۰ درصد است این میزان در شهرستان دلیجان حدود ۷۰ درصد و بیشتر از میانگین کشوری است.

 

این فعال زیست‌محیطی دلیجان بابیان اینکه استقرار صنایع قیر، عایق و صنایع وابسته از مهم‌ترین عوامل آلایندگی دلیجان هستند، افزود: بیشتر واحدهای تولید عایق در دلیجان فاقد سیستم فیلتراسیون استاندارد هستند که نتیجه آن افزایش آلاینده‌ها به واسطه فعالیت این واحدهای تولیدی است.

 

وی اضافه کرد: یکی از ابزارهای سنجش نوع و مقدار عوامل آلایندگی هوا استقرار سامانه‌های سنجش آلودگی هوا است که در بخش صنایع در حال حاضر تنها کارخانه سیمان دلیجان به این سیستم تجهیز شده است.

 

زاهدی ادامه داد: سامانه نصب‌شده شهری دلیجان نیز به دلیل برخی مشکلات و نواقص فاقد کارایی لازم بوده و امید است مسئولان استان و شهرستان نسبت به رفع این نواقص اقدام و با جمع‌آوری اطلاعات دقیق، نسبت به برنامه‌ریزی و اقدامات پیشگیرانه در آینده تلاش کنند.

 

رئیس انجمن تولیدکنندگان عایق دلیجان:

یک‌سوم آلایندگی شهر دلیجان ناشی از واحدهای تولیدکننده عایق رطوبتی

 

ابوالفضل حیدری رئیس انجمن تولیدکنندگان عایق شهرستان دلیجان گفت: کارخانه‌های تولیدکننده عایق رطوبتی باعث یک‌سوم آلایندگی شهر دلیجان هستند.

 

حیدری اظهار کرد: کارخانه‌های ایزوگام به ویژه کارخانه‌هایی که از سیستم دست‌ساز فیلتراسیون استفاده می‌کنند دیگر عامل آلایندگی دلیجان هستند.

 

وی ادامه داد: البته علاوه بر وجود صنایع قیر و عایق و صنایع وابسته، واحدهای تولید انواع پودرهای صنعتی، استقرار برخی صنایع بزرگ در جای‌جای شهرستان دلیجان،صنایع فولاد و باتری، معادن تولید شن و ماسه کوهی، مکان‌یابی نامناسب تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان هرکدام به‌نوعی در آلودگی هوای شهرستان دلیجان نقش دارند

 .

انتهای پیام/

 
تگها: هفته هوای پاک, دلیجان, آلودگی هوای دلیجان, صنایع دلیجان, پیام دلیجان