امروز: سه شنبه, 01 بهمن 1398
محتوای خبر

در سکوت مسئولان؛ سنگ نگاره‌های ۵ هزار ساله دلیجان توسط افرادسودجو تخریب شد+عکس

7 بهمن 1396 کد خبر : 988619869

 

 

 افراد سودجو با هدف یافتن گنج، اقدام به تخریب تعدادی از سنگ نگاره‌های ۵ هزار ساله منطقه «آقا شاه بلبل» دلیجان کرده‌اند.

 

 

به گزارش پیام دلیجان؛ دلیجان یکی از ۱۲ شهرستان استان مرکزی است که با داشتن ۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب شرقی استان مرکزی واقع شده و با مرکز استان حدود ۱۴۵ کیلومتر فاصله دارد.

 

اين شهرستان داراي دو شهر دليجان، نراق و يك بخش مركزي و چهار دهستان به نام‌هاي جوشق، هستيجان، دودهك و جاسب است.

 

شهر دلیجان دارای طبيعتی زيبا و بكر و بناهاي تاريخي، خانه‌هاي قديمي و آب انبارهاي به جای مانده از دوران قاجار و آبشار فصلي همواره به عنوان یکی از مقاصد گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

 

کشف ۲۰۰ سنگ نگاره در شهر دلیجان، این شهرستان را به عنوان یکی از کانون‌های سنگ نگاره‌ کشور تبدیل کرده است.

 

منطقه «آقا شاه بلبل» دلیجان یکی از مناطقی است که در آن سنگ نگاره‌های مختلفی وجود دارد و این آثار ارزشمند نظیر چهار سنگ قبر بزرگ با خطوط عربی و آیاتی از قرآن حکایت از پیشینه دین اسلام در این منطقه دارد.

 

نقوش سنگ نگاره‌های منطقه «آقا شاه بلبل» با قدمتی ۵ هزار ساله علاوه‌بر خطوط نوشتاری شامل نقش‌هایی از انسان‌های در حال شکار و احشام است که این تصاویر به نوعی از فراوانی گونه‌های زیستی و جانوری این منطقه حکایت دارد.

 

از آنجایی که سنگ نگاره‌ها به عنوان نخستین نشانه‌های تمدن بشری و از جمله کهن‌ترین آثار تاریخی و هنری تکرار نشدنی هستند، می‌توان با کاوش و تحقیق در این آثار، پنجره‌هایی رو به گذشته‌های دور گشود و اسطوره‌ها، فرهنگ و اندیشه‌های انسان آن دوران را بررسی کرد.

 

کتیبه‌های سنگی دلیجان باوجود اهمیتی که دارند اینک در برابر فعالیت‌های معدنکاری و فرسایش محیطی قرار گرفته‌اند و نیاز است که به این سرمایه‌های گرانسنگ بیش از پیش اهمیت داده شده و این آثارحفظ  و نگهداری شوند.

 

حمیدرضا زاهدی:

تخریب سنگ نگاره‌های ۵۰۰۰ دلیجان

 

حمیدرضا زاهدی فعال حوزه میراث فرهنگی شهرستان دلیجان گفت: آثار تاریخی به عنوان میراث فرهنگی و هویت تمدنی هر جامعه محسوب می‌شود که بایستی در حفظ و نگهداری آن کوشا بود.

 

زاهدی با تاکید براینکه آثار تاریخی بیانگر شکوه و بزرگی تمدن سرزمین کهن است، گفت: متاسفانه گاهی تخریب عمدی یا غیر عمدی یک اثر ملی طبیعی یا تاریخی هیچ واکنشی از سوی مردم و مسئولان به دنبال ندارد و این بی‌توجهی از تخریب آن اثر غم‌انگیزتر است.

 

زاهدی یادآور شد: مشکلات اقتصادی و اجتماعی سبب شده که مسئولان و حتی فعالان فرهنگی از موضوع نگهداری آثار تاریخی غفلت کنند در حالیکه حفاظت از فرهنگ و میراث نیاکان، وظیفه‌ای همگانی است.

 

وی به تخریب سنگ‌نوشته‌های دلیجان اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی از افراد در چند روز گذشته، با هدف دستیابی به گنج، اقدام به تخریب تعدادی از سنگ نگاره‌های تاریخی منطقه آقا شاه بلبل (ارتفاعات غرب شهر دلیجان) کرده‌اند.

 

این فعال حوزه میراث فرهنگی شهرستان دلیجان خاطرنشان کرد: از مسئولان ارشد شهرستان دلیجان، میراث فرهنگی و دستگاه انتظامی و قضایی تقاضای رسیدگی به این تخریب و حفظ باقی‌مانده این سنگ نگاره‌ها را داریم.

 

 

 

 

انتهای پیام/
تگها: در سکوت مسئولان, سنگ نگاره‌های ۵ هزار ساله دلیجانتوسط افرادسودجو خریب شد, عکس