امروز: شنبه, 27 بهمن 1397
محتوای خبر

پشت پرده‌های رد کلیات لایحه بودجه ۹۷؛ رشد ۱۰ درصدی هزینه‌های دولت در برابر کاهش ۱۷ درصدی بودجه عمرانی/کسری ۸۳ هزار میلیارد تومانی در بودجه سال آینده

9 بهمن 1396 کد خبر : 988619896

 

 نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس افزایش مالیات را یکی از ایرادات لایحه بودجه ۹۷ عنوان کرد و گفت: باوجود کسری بودجه ۸۳ هزار میلیارد تومانی در پیش‌بینی بودجه سال آینده در بخش هزینه‌های جاری دولت ۱۰ درصد رشد در نظر گرفته بود.

 

 

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان: در خصوص رأی منفی نمایندگان مجلس به کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور گفت: کلیات لایحه بودجه ۹۷ ایرادات جدی داشت و تصویب آن با این ایرادات در بخش‌های مختلف کشور را با چالش‌های جدی مواجه می‌کرد.

 

عدم شفافیت در جزئیات درآمد هدفمندی یارانه‌ها دلیل رد کلیات بودجه۹۷

 

سلیمی یکی از ایرادات لایحه بودجه ۹۷ را موضوع هدفمندی یارانه‌ها عنوان کرد و افزود: علیرغم درآمد ۱۰۲ هزار میلیارد تومانی دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها اما این مبلغ را در پیش‌بینی بودجه ۹۷ به صورت کامل ارائه نشده است.

 

وی ادامه داد: دولت درآمد هدفمندی را ۳۸ هزار میلیارد تومان در لایحه در نظر گرفته بود که با بررسی در کمیسیون تلفیق در نهایت دولت با درآمد ۸۷ هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها موافقت کرد اما این عدد هنوز هم فاصله زیادی با واقعیت‌های عددی در این بخش دارد که نیازمند اصلاح است.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دولت از مجموعه ۱۰۲ هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی یارانه تنها ۲۳ هزار میلیارد تومان را به مردم پرداخت می‌کند که اگر دولت سال آینده یارانه چند میلیون نفر از یارانه‌بگیران را هم قطع کند با این وجود این اختلاف فاصله درآمدی برای نمایندگان قانع کننده نبود.

 

سلیمی با اشاره به اینکه در کشور بانک اطلاعات قوی از افراد وجود ندارد، بیان کرد: ممکن است دولت در حذف یارانه افراد، اقدام به حذف افراد نیازمند کند که این موضوع خود چالش‌هایی را به همراه دارد.

 

افزایش ۱۱ درصدی مالیات ایراد دیگر لایحه بودجه ۹۷

 

وی به نکته دیگری در خصوص لایحه بودجه ۹۷ اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از ایرادات لایحه بودجه، افزایش ۱۱ درصدی مالیات در سال آینده بود که با شرایط رکودی حاکم بر کشور، امکان این افزایش مالیات وجود ندارد.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه لایحه بودجه دارای کسری طراز عملیاتی است، افزود: با لایحه بودجه سال ۹۷ کسری طراز عملیاتی به ۴.۴ درصد افزایش می‌یافت و کسری به ۸۳ هزار میلیارد تومان می‌رسید.

 

وابستگی شدید بودجه ۹۷ به درآمدهای نفتی

 

سلیمی با اشاره به وابستگی لایحه بودجه ۹۷ به درآمدهای نفتی گفت: هر چند در ظاهر وابستگی بودجه به نفت ۳۵ درصد بود اما در عمل با منابعی که از صندوق توسعه ملی و منابعی که از فروش مواد پتروشیمی افزوده می‌شد، وابستگی بودجه به نفت بیش از قبل پیش‌بینی شده بود.

 

وی یکی از ایرادات رد کلیات لایحه بودجه ۹۷ را رشد هزینه‌های جاری دولت دانست و افزود: براساس برنامه ششم توسعه دولت باید سالانه ۵ درصد از هزینه‌های جاری را کاهش دهد در حالیکه که در بودجه سال آینده ۱۰ درصد رشد را در این بخش در نظر گرفته بود.

 

کاهش ۱۷ درصدی بودجه عمرانی کشور

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی به کاهش ۱۷ درصدی بودجه عمرانی کشور در لایحه بودجه اشاره و بیان کرد: با وجود حدود ۶۵ هزار پروژه نیمه‌تمام استانی و ۶ هزار پروژه نیمه‌تمام ملی، کاهش بودجه عمرانی قابل پذیرش نیست.

 

سلیمی به کاهش ردیف‌های بودجه اشاره کرد و افزود: ردیف‌های بودجه از ۳۳۷ به ۱۳۵ مورد کاهش پیدا کرده که این موضوع ابهام‌آمیز است و نیاز به شفاف سازی دارد.

 

سال آینده ۸۰۰ هزار نفر به جمعیت بیکار کشور اضافه می‌شود

 

وی با تاکید بر اینکه اعتبارات حوزه اشتغال جوانان در بودجه مبهم است، ادامه داد: در حالیکه سال آینده بیش از ۸۰۰ هزار نفر به جمعیت بیکار کشور اضافه می‌شود، اعتبارات این حوزه در لایحه بودجه ۹۷  مبهم است.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رشد ۲۷۰ درصدی نقدینگی، افزایش رکود، بی‌توجهی به تولید داخلی و عدم برنامه‌ریزی برای رفع بیکاری را از دیگر مشکلات لایحه بودجه سال آینده دانست و گفت: علاوه بر این موارد ابر چالش‌های کشور مثل بازنشستگان، رتبه‌بندی معلمان و تمرکززدایی پروژه‌های استانی در بودجه مشخص نبود.

 

لایحه بودجه ۹۷ گره‌ای از مشکلات مردم باز نمی‌کرد

 

سلیمی خاطرنشان کرد: لایحه بودجه سال ۹۷ نمی‌توانست پیام مثبتی را به جامعه القا کند و توان رفع مشکلات را نداشت بنابراین نظر نمایندگان این بود که لایحه به کمیسیون تلفیق برگردد و بعد از چکش‌کاری‌های لازم دوباره به صحن علنی مجلس برسد.

 

انتهای پیام/
تگها: پشت پرده‌های, رد کلیات لایحه بودجه ۹۷, رشد ۱۰ درصدی هزینه‌های دولت, کاهش ۱۷ درصدی بودجه عمرانی, کسری ۸۳ هزار میلیارد تومانی در بودجه, سال آینده, پیام دلیجان, سلیمی, نماینده مردم دلیجان و محلات