امروز: جمعه, 02 فروردین 1398
محتوای خبر

آشتی دوباره مردم با سینما در بهار 95/ 3 فیلم رکورد شکستند

14 فروردین 1395 کد خبر : 988613505
مجموع فروش اکران نوروزی سال 95 تا سیزدهم فروردین بالغ بر 14میلیارد تومان بوده و این آمار فصلی نو در سینما را نوید می‌دهد.

 

آشتی دوباره مردم با سینما در بهار 95/ 3 فیلم رکورد شکستندبه گزارش پیام دلیجان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ هر سال و با معرفی فیلم‌های نوروزی، تعداد زیادی از مخاطبان ترغیب می‌شوند در تعطیلات نوروز به سینما بروند و فیلم‌های جدید سینما را تماشا کنند. اوقات فراغت بیشتر و وضعیت نقدینگی مساعدتر در تعطیلات نوروز می‌تواند دلیل اصلی استقبال از سینما در نوروز باشد.

امسال نیز مثل سال‌های گذشته و نوروزهای قبل استقبال از سینما مطلوب و امیدوارکننده بوده است. البته چشم امید سینماداران واهالی سینما به ایام دیگر در طول سال نیز دوخته شده تا امسال فروش بهتر و پرشورتری در تمام ایام سال نسبت به سال‌های قبل نصیب سینما و در حافظه آن ثبت شود.

بامرورگزارش و آمار فروش روزانه و هفتگی نوروز 95، می‌توان دریافت که سرعت استقبال و فروش فیلم‌های نوروزی امسال در مقایسه با استقبال و فروش اکران نوروزی سال گذشته بسیار بالاتر بوده و فیلم‌های بهار95به مراتب توفیق بیشتری نسبت به آغاز سال 94 داشته‌اند. پیش‌بینی می‌شود با بهار پرفروش،فصل سبزجدیدی از استقبال و فروش در سینمای ایران آغاز شود.

بر اساس تقسیم‌بندی،پردیس‌های کوروش، آزادی، ملت و زندگی سینماهای مدرن استان تهران محسوب می‌شوند.با وجود اینکه قیمت بلیط‌ها در سینماهای مدرن در روزهای شنبه،یکشنبه،دوشنبه وچهارشنبه 8 هزار تومان و در روزهای پایانی هفته ده  هزار تومان افزایش داشته، رشد فروش فیلم‌های سال 95 نسبت به سال گذشته چندبرابری بوده است.

بنا بر این گزارش مجموع فروش اکران نوروزی سال گذشته تا سیزدهم فروردین 94 از مرز سه‌میلیارد گذشت و4 فیلم «ایران برگر» ساخته مسعود جعفری جوزانی، «رخ دیوانه» به کارگردانی ابوالحسن داودی،« استراحت مطلق» ساخته عبدالرضا کاهانی و «روباه» بهروز افخمی در مجموع سه میلیارد و 312 میلیون تومان فروش کردند. لازم به‌ذکر است که تعداد فیلم‌های اکران نوروزی سال 94،چهار اثر بود که نمایش آن‌ها از بیستم اسفند آغاز شد و اکران نوروزی سال 95 به دلیل مصادف شدن با ایام فاطمیه از 26اسفند اکران رسمی شد و با این تفاسیر تعداد روزهای نمایش فیلم‌های اکران نوروزی تا پایان تعطیلات عید سال 94 نیز حدود یک هفته بیشتر از فیلم‌های امسال بوده است.
 
سال گذشته درایام تعطیلات عید، فیلم سینمایی «ایران برگر» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی در مدت دو هفته آغازین شروع اکران 204میلیون فروخته بود که رکورد شکنی نسبت به سال‌های قبل محسوب می‌شد. این فیلم در طول یک ماه در تهران 900 میلیون و در شهرستان 500 میلیون و درمجموع 1 میلیارد و 400 میلیون فروش داشته است. در حالی‌که 3فیلم اکران نوروزی امسال قبل از پایان دو هفته میلیاردی شدند و رکورد «ایران برگر» و اکران نوروز کل تاریخ سینمای ایران را شکستند.

فیلم‌های اکران نوروزی سال 95 عبارتند از:  
«ابد ویک روز»ساخته سعید روستایی و برنده 9سیمرغ جشنواره فیلم فجر،«بادیگارد»به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد ، «خشم و هیاهو»ساخته هومن سیدی برگزیده بهترین داوری و جایزه ویژه هیات داوران، «کفشهایم کو؟»به کارگردانی کیومرث پوراحمد و فیلم طنز « من سالوادور نیستم » که با حضور رضا عطاران در طول یک‌ماه اکران به فروش بالغ بر 8 میلیارد دست یافت.
 
خوشبختانه مجموع فروش اکران نوروزی سال 95با افزایش حدود 4برابری نسبت به سال گذشته ،تا سیزدهم فروردین و با احتساب فروش فیلم «من سالوادور نیستم»که جزو فیلم های نوروزی محسوب می‌شود ،بیش از 14میلیارد بوده که این مبلغ برای 15روز فروش فیلم‌ها بوده است. استقبال خوب مردم از سینماها و کشیده شدن اکران فیلم‌ها به سانس فوق العاده و نیمه شب و تماشای فیلم روی زمین سالن سینما، از اتفاقات نادر در سینمای ماست که باید بابت آن شکرگزار بود چون با چرخش روان ومطلوب چرخه اقتصادی سینما، چرخ زندگی هزاران سینماگر می‌چرخد و هنر کشور از بستر بیماری برمی‎‌خیزد.