امروز: چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1397
محتوای خبر

چرا قاتل سفیر روسیه زنده دستگیر نشد؟

2 دی 1395 کد خبر : 988616497
بازپرس‌های ترکیه در حال تحقیق بر روی این موضوع هستند که چرا افسر پلیسی که به سفیر روسیه در آنکارا شلیک کرد و او را به قتل رساند، زنده دستگیر نشد.

 به گزارش پیام دلیجان؛ این تحقیقات در حالی صورت می‌گیرند که بنا بر گزارش رسانه‌های ترکیه، شمار افرادی که در ارتباط با ترور سفیر روسیه بازداشت شده‌اند به 11 تن رسیده است.
 
آندری کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه، دوشنبه‌ شب (29 آذر) هنگام سخنرانی در مراسم افتتاحیۀ نمایشگاه عکسی در آنکارا، هدف حمله قرار گرفت و کشته شد. ضارب 22 ساله که مولود مرت آلتین‌تاش نام داشت، از نیروهای پلیس ضد شورش ترکیه بود که در این حادثه به ضرب گلوله کشته شد.
 
روسیه و ترکیه این حمله را تلاشی برای تخریب روابط دوجانبه می‌دانند.
 
خبرگزاری آناتولی گزارش داد بازپرسان ویژه در حال تحقیق بر روی این موضوع هستند که چرا نیروهای ویژۀ ترکیه که پس از ترور سفیر روسیه به محل حادثه هجوم آوردند، ضارب را زنده بازداشت نکردند.
 
بنا بر این گزارش، یافته‌های اولیه حاکی از آن است که وی درحالی‌که فریاد می‌زد: «نمی‌توانید مرا زنده بازداشت کنید»، به افسران پلیس شلیک می‌کرد.
 
نیروهای پلیس ابتدا به پای او شلیک کردند اما او درحالی‌که روی زمین افتاده بود و سینه‌خیز می‌رفت، همچنان به تیراندازی ادامه می‌داد.
 
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، نیز از این اقدام پلیس حمایت کرد.
 
اردوغان با اشاره به دو بمب‌گذاری در ماه جاری در مقابل ورزشگاه بشیکتاشِ استانبول، به خبرنگاران گفت: «گمانه‌زنی‌هایی دربارۀ اینکه چرا وی (قاتل سفیر روسیه) زنده دستگیر نشد وجود دارد. ببینید چه اتفاقی در بشیکتاش افتاد وقتی آن‌ها سعی کردند عامل حمله را زنده دستگیر کنند.»
 
در آن 2 بمب‌گذاری، 44 نفر که بیشتر آن‌ها از نیروهای پلیس بودند کشته شده و بیش از 150 تن زخمی شدند. در آن هنگام، عامل انتحاری زمانی که توسط پلیس محاصره شده بود، خود را منفجر کرد.
 

یکی از خبرنگاران رویترز که دوشنبه در محل ترور سفیر روسیه حضور داشت گفت پس‌ازآنکه نیروهای ویژۀ پلیس به داخل ساختمان هجوم بردند، برای چند دقیقه صدای تیراندازی و شلیک گلوله از آنجا به گوش می‌رسیده است.
 
خبرگزاری آناتولی همچنین گزارش داد شمار کسانی که در رابطه با حادثۀ دوشنبه دستگیر شده‌اند به 11 تن رسیده است.
 
این خبرگزاری سه‌شنبه از بازداشت ۶ نفر توسط پلیس این کشور در ارتباط با ترور سفیر روسیه در آنکارا خبر داده بود.
 
این 6 نفر شامل مادر، خواهر، پدر و 2 نفر دیگر از بستگان عامل حمله به سفیر روسیه بود. یک نفر دیگر نیز که با ضارب به‌طور مشترک در یک خانه زندگی می‌کرده، بازداشت شد.
 
در همین راستا، به درخواست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، یک تیم بازرسی مشترک متشکل از نیروهای ترک و روس تشکیل شده است.
 
با این حال، کرملین چهارشنبه اعلام کرد که برای تشخیص عناصر پشت پردۀ این ترور، هنوز خیلی زود است.
 
منبع: پرس تی وی
 
انتهای پیام/تگها: چرا, قاتل سفیر روسیه, زنده, دستگیر نشد؟, پیام دلیجان, اخبار دلیجان