امروز: یکشنبه, 01 مهر 1397
محتوای خبر

آخرین وضعیت کارگران هپکو؛اقدامات اجرایی کوتاه مدت به جای برنامه های اساسی برای نجات 2 کارخانه بزرگ کشور/ نماینده اراک: نتیجه جلسات برای تعیین تکلیف کارگران هپکو و آذراب تنها به پرداخت معوقات آنان منجر شد

15 مهر 1396 کد خبر : 988618943

 

از اوایل تابستان سال جاری موضوع عدم پرداختی معوق کارگران شرکت های هپکو و آذراب در رسانه های مختلف کشور منتشر شد و در نهایت اعتراض کارگران این دو شرکت بعد از جلسات فراوان مسئولان و نمایندگان تنها منجر به پرداخت معوقات کارگران این دو شرکت شد ولی امر اساسی برای احیای این دو شرکت در وزارت صنعت نشده است.
به گزارش پیام دلیجان؛به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ از اوایل تابستان سال جاری موضوع عدم پرداختی معوق کارگران شرکت های هپکو و آذراب در رسانه های مختلف کشور منتشر شد و در نهایت اعتراض کارگران این دو شرکت بعد از جلسات فراوان مسئولان و نمایندگان تنها منجر به پرداخت معوقات کارگران این دو شرکت شد ولی امر اساسی برای احیای این دو شرکت در وزارت صنعت نشده است.

 

اقدامات اجرایی کوتاه مدت به جای برنامه های اساسی برای نجات 2 کارخانه بزرگ کشور/ نماینده اراک: نتیجه جلسات برای تعیین تکلیف کارگران هپکو و آذراب تنها به پرداخت معوقات آنان منجر شد

شرایط صنایع بزرگ استان مرکزی به گونه ای است هر چند وقت یک بار شاهد تجمعات کارگری و تعطیلی واحدهای تولیدی استان هستیم.هنوز مشکلات شرکت های هپکو، واگن پارس، کمباین سازی و ماشین سازی برطرف نشده بود که شاهد تجمعات کارگران شرکت آذراب مقابل استانداری مرکزی بودیم.

 

شرکت صنایع آذرآب اراک از صنایع پیمانکاری عمده کشور است که در سال ۱۳۶۴ در اراک آغاز به کار و در حوزه طراحی، ساخت و نصب انواع بویلرهای نیروگاهی و صنعتی ،مخازن تحت فشار، مبدل های حرارتی و تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، صنایع قند، شکر و سیمان فعالیت کرد. این شرکت که به عنوان یک شرکت مادر تخصصی در کنار شرکت های بزرگ استان روزی بزرگترین نقش را در بازسازی کشور و پروژه های بزرگ داشتند، امروز با کمتر از ۲۰ درصد از ظرفیت تولید خود در حال فعالیت هستند.

 
 
بعد از جلسات متعددی که مسئولان استان مرکزی با وزیر صنعت معدن تجارت، شریعتمداری دستور نظارت بر قراردادهای شرکت های آذراب و هپکو را به معاون امور صنایع خود داد ولی متاسفانه علی رغم پیگیری های مکرر نمایندگان مجلس استان مرکزی  در حال حاضر یک هفته از این موضوع گذشته و هنوز معاونت صنایع گزارشی را  در این رابطه اعلام نکرده است. حتی پاسخی هم از سوی معاونت صنایع به رسانه‌ها در رابطه با وضعیت این دو واحد تولیدی داده نمی‌شود.
 
نماینده اراک: جلسات مختلفی با وزیر صنعت و رئیس بانک مرکزی داشته ایم
 
سید مهدی مقدسی نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به جلسات مکرر نمایندگان و استاندار استان مرکزی با وزیر صنعت در این باره تصریح کرد:  تا کنون جلسات مکرری را با وزیر صنعت در خصوص پیگیری وضعیت کارگران و کارخانه های آذراب و هپکو با مسئولان امر علی الخصوص وزیر صنعت و رئیس کل بانک مرکزی داشته ایم اما تنها این جلسات منجر به پرداخت معوقات کارگران این واحدها شده است و فکر اساسی برای احیای کارخانه های اذراب و هپکو هنوز نشده است.
 
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه کارخانه های اذراب و هپکو از مهم ترین کارخانه های تولیدی کشور در امر صنایع هستند اظهار داشت: شرکت های آذراب و هپکو اراک از مهم ترین کارخانه های تولید منطقه بشمار می روند که بسیاری از نیروی انسانی این دو واحد را مردم اراک تشکیل داده اند و بسیاری از مردم اراک در این کارخانه ها مشغول فعالیت هستند .
 
 
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شرکت آذرآب اراک جزو واگذاری‌های اصل 44 و هپکو از جمله شرکت‌های واگذار شده سال‌های گذشته است و کارگران این دو کارخانه در روزهای اخیر چندین بار در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه خود تجمع و خواستار پیگیری و پرداخت مطالبات معوق شده اند.
 
مقدسی در تشریح دلایل وضعیت پیش آمده برای شرکت های آذراب و هپکو عنوان کرد: عواملی همچون واگذاری‌های غیراصولی و غیر شفاف، واردات محصولات مشابه خارجی و عدم مدیریت مناسب موجب شده تا حال و روز هپکو و آذرآب امروز به این حال تبدیل شوند و وضعیت چنین آشفته ای را به خود ببینند.
 
 
انتهای پیام/تگها: آخرین وضعیت کارگران هپکو