امروز: چهارشنبه, 03 بهمن 1397
محتوای خبر

متولی صیانت از اندیشه های امام(ره) به چه کاری مشغول است؟

5 تیر 1394 کد خبر : 98861955

به گزارش پیام دلیجان، به نقل از پایگاه خبری الف، اصلی در تاریخ نگاری هست که می گوید حادثه یا اقوال یک شخص را تا جایی می توان با تغییر به آیندگان منتقل کرد اما ماهیت تاریخ اجازه هر خوانش غیرطبیعی را حتی بعد از گذشت سالیان نمی دهد. چندسالی است که برخی سیاسیون و وابستگان نسبی حضرت امام(ره) درصدند تا چهره ای از امام ترسیم کنند که نه تنها برا کسانی که دوران ۱۰ساله رهبری امام خمینی را درک کرده اند بلکه حتی برای آنان که درسال های بعد از رحلت امام شخصیت و تفکر وی را شناخته اند، ناملموس و غیرقابل پذیرش است.

 

واژه های «تحریف امام» و «امام تحت مدیریت» درمقابل این خوانش از حضرت امام(ره) دراین سالها زیاد شنیده شده است. وقتی حضرت آقا در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) به صراحت از تحریف امام سخن می گویند که: «تحریف شخصیّت امام، تحریف راه امام و منحرف کردن مسیر صراط مستقیم ملّت ایران است. اگر راه امام را گم کنیم یا فراموش کنیم یا خدای نکرده عمداً به کنار بگذاریم، ملّت ایران سیلی خواهد خورد.» مشخص می شود که این خوانش غیرطبیعی به جایی رسیده است که ادامه آن امامی متفاوت از آنچه بود را به آیندگان معرفی خواهد کرد.

 

جدای از این که تحلیل های روشنفکرمآبانه از امام در قالب خاطره و نقل قول، یک سر آن به مقاصد و بازی های سیاسی و احیای برخی خواص در حوادث سال های اخیر انقلاب می رسد، خوانش های جدید از شخصیت و کلام امام(ره) به واسطه جایگاه منتقل کنندگانش اکنون به تفکری تبدیل شده که مقابله با آن با قانون ممکن نیست. کما اینکه هیچ اندیشه ای را نمی توان زندانی کرد یا به وسیله اصول حقوقی جلوی انتشار آن را گرفت. اما قطعا احتیاج به پاسخگویی هست که در بحث تحریف امام(ره) جای آن زیاده از حد خالی به نظر می رسد.

 

این پاسخگو همان متولی است که سالهاست وظیفه « تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)» را به عهده گرفته است اما سربزنگاه هایی که امامِ مبدع استکبارستیزی در این کشور به «موافقت با حذف شعار مرگ بر آمریکا» متهم می شود، غایب است و جای خالی اش اجازه تحریفات بیشتر را فراهم می کند.

 

لایحه بودجه ۹۴ درحالی به تصویب مجلس رسید که موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) رقمی در حدود ۵۳میلیارد تومان را در ردیف بودجه به خود اختصاص داده است. عناوینی مثل « برنامه ریزی و ساماندهی اجرای مراسم ملی و مذهبی در کشور»، «برنامه حمایت و هدایت فعالیت‌های فرهنگی – دینی»، «برنامه ساختمان‌ها و تجهیزات» «برنامه توسعه نشر و ترویج کتاب‌خوانی» برای این موسسه لحاظ شده است درحالی که از اصلی ترین وظیفه موسسه در این روزها که بازخوانی اندیشه درست و حقیقی امام و پاسخگویی به شبهات و نقل قول های یک شبه(!) است، به راحتی در این بودجه عریض و طویل مورد غفلت واقع شده است.

 

عملکرد این موسسه طی سال های اخیر مورد انتقاد بسیاری از یاران امام و فعالین سیاسی بوده است. در روزهای فتنه۸۸ که در پایتخت جمهوری اسلامی آرمانها وشعارهای اصلی امام خمینی(ره) با فریادهایی چون «نه غزه، نه لبنان»، «جمهوری ایرانی» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» زیر سوال می رفت، موسسه تنظیم و نشر آثار امام در سکوت کامل به سر برد و این در ادامه سکوت در برابر اهانت های افراطیونی همچون اکبر گنجی، عطاءمهاجرانی وعبدالکریم سروش به ساحت امام خمینی(ره) بود.

 

کسی به یاد ندارد که آقای حمید انصاری؛ قائم مقام این موسسه در سال های اخیر نسبت به اهانت های جریان های معاند جهموری اسلامی نسبت به امام و خاطرات و نقل قول های دیگر افراد موضع گیری کرده باشد تا این سکوت های تلخ، شائبه دلبستگی ها و وابستگی های سیاسی به یک جناح خاص را برای کسانی که متولی حفط آثار امام(ره) هستند به امری محرز تبدیل کند.

 

***

 

امام خمینی(ره) در تاریخ معاصر ایران شخصیتی نادر از لحاظ دینی و سیاسی بودند. همین ابعاد شخصیتی و اندیشه ای توانست انقلابی کم نظیر چون انقلاب اسلامی ایران را رقم بزند. اگر کسانی تصور می کنند که می شود بعد از ۲۶سال از رحلت امام، کسی را که به قاطعیت و تعقل و تیزبینی در امور شهرت داشت برای باند و جناح سیاسی خود تفسیر به رای کنند و خود را یار اسرارمگوی امام جابزنند، یا با خاطره گویی های جعلی خود را از حاشیه به متن بیاورند، مقصر اصلی کسانی هستند که تابلوی صیانت از اندیشه های امام را به دست گرفته اند اما با بی توجهی کامل از کنار این تحریفات و غرض ورزی های سیاسی می گذرند . غافل ازاینکه تفکر خمینی هرسال که به عمر این انقلاب افزوده شد ریشه هایش را در خاک دل مردم ایران و شیفتگان افکار و منش و راهی که او پیش پای مسلمانان جهان گشود، بیشتر محکم کرده است.

 

انتهای پیام/