امروز: یکشنبه, 30 اردیبهشت 1397
محتوای خبر

لزوم برنامه محوری کاندیداهای دولت دوازدهم، برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی

30 اردیبهشت 1396 کد خبر : 988617962

 

مسائلی که می تواند در اجرایی شدن بحث اقتصاد مقاومتی موثر واقع شود، باید مدنظر کاندیداهای دولت دوازدهم باشد و ضمن داشتن برنامه برای رفع آنها، جهت اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی اهتمام جدی تری داشته باشند
به گزارش پیام دلیجان؛ شعار سال ۹۶، به لحاظ سیاستگذاری اقتصادی برای مسئولان و به لحاظ رفتارهای اقتصادی برای مردم دارای پیامهای مهمی است.

 

آنچه که مهم است و جلب توجه می کند، تاکید مجدد بر بحث اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب است و دلیل این نامگذاری را باید در تشکیک جنگ اقتصادی تمام عیار از سوی دشمنان انقلاب جستجو کرد. دشمنان زمانی که متوجه شدند به لحاظ نظامی، اراده خود را نمی توانند به ملت تحمیل کنند، در جنگ اقتصادی، شدت عمل خود را بالاتر بردند.

 

هرچند دولت و سایر بخشها، جهت گیری های اولیه در راستای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی داشته اند، اما به لحاظ عملی، عملکرد قابل قبولی نداشته اند و انتظارات مقام معظم رهبری و مردم برآورده نشده است؛ همچنان خلاهای بزرگی در ساماندهی بحث اقتصاد، معیشت مردم، مقاوم سازی اقتصاد و خوداتکایی در داخل کشور ملاحظه می شود.

 

به هر صورت می توان با توجه به ظرفیت درونی کشور و بدون نیاز به منابع خارجی، با یک اقتصاد مقاوم درون گرا، مشکلات داخلی کشور را حل کرد. به هر صورت، دولتی که بخواهد اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کند باید نگاهش درونگرا باشد. چراکه اگر نگاهش به خارج از مرزها باشد، هرگز نمی تواند از ظرفیتهای داخلی، استفاده بهینه داشته باشد.

 

در هر صورت می توان اقتصاد داخلی کشور را مقاوم کرد و دولت آینده باید به نکات مهمی توجه داشته باشد.

 

نکته ای که در بحث اقتصاد اهمیت ویژه ای دارد بحث افزایش بهره مندی و عدم خام فروشی است که این امر می تواند متکی بر اقتصاد دانش بنیان باشد. متاسفانه به عنوان مثال، سنگ آهن تنی ۳۰ دلار به فروش می رسد در حالی که فولاد تنی ۵۰۰ دلار به کشور عرضه می شود.

 

همچنین در بحث نفت و موارد دیگر، ژاپنی ها از هر بشکه نفت، ارزش افزوده ۶ برابری برای خودشان ایجاد می کنند. همچنین در بحث علمی، عقب گرد علمی در کشور وجود دارد که در بحث علمی، کاندیداهای دولت جدید باید به این مسئله اهتمام ویژه داشته باشند که اجرای اقتصاد مقاومتی نیازمند علم و توسعه کشور نیازمند افزایش سرعت علمی است.

 

در بحث تولید ملی، سرمایه پولی مردم که در بانکها سپرده گذاری می شود، متاسفانه جذب بازار تولید نشده و در موارد مختلف هزینه می شود و به جای اینکه گشایش اقتصادی، تولید و اشتغال ایجاد کند، باعث ضرر و زیان ملی می شود.

 

بحث قاچاق به ضرر تولید ملی است و دولت باید برنامه های جدی در این خصوص داشته باشد.

 

عدم پرداخت مالیات، فرارهای مالیاتی کلان که در بحث اقتصاد مقاومتی، اهمیت ویژه ای دارد. مبارزه با فساد و مبارزه با حقوقهای نجومی اهمیت دارد و باید درآمد برخی از دولتیها و مدیران بررسی شود. در این میان مشکلات سیستم بانکی نیز قابل توجه است که چرا تسهیلات به تولید و اشتغال به سختی داده می شود ولی در زمینه هایی که رانت ایجاد می کند به راحتی پرداخت می شود.

 

مسئله مدیریت واردات، امری مهم است، چراکه واردات در کشور بی رویه است و متاسفانه کشور ایران رتبه چهارم واردات در اقتصاد دنیا را کسب کرده است.

 

مدیریت منابع انسانی تاثیر مهمی در بحث اقتصاد مقاومتی دارد؛ دیده می شود که سفیران کشورهای دیگر، تورهای خود را برای جذب و بورسیه کردن نفرات اول دانشگاههای صنعتی ایران، پهن می کنند. همچنین در بخش تولید و نیروی انسانی، راندمان پایینی در کشور وجود دارد. شرکت هوندای ژاپن با ۶۳ هزار کارمند، ۸۶ میلیارد دلار درآمد دارد ولی یکی از شرکتهای ماشین سازی ایران با ۵۱ هزار کارمند، ۴ میلیارد دلار درآمد دارد و این نشان می دهد که بهره وری لازم از نیروی انسانی در بخش تولید به خوبی به دست نمی آید.

 

مدیریت مصرف، جلوگیری از اسراف، علیرغم تاکیدات دینی و سبک زندگی غلط در کشور وجود دارد که نمونه آن نوشابه ها، قلیان، سیگار که سالیانه ۴۰ هزار میلیارد دلار به کشور خسارت وارد می کند. تفکرات اشرافیگری و هزینه های جاری دولت، متاسفانه روز به روز بالاتر می رود.

 

هزینه های تصادف که سالیانه ضرر و زیانهای زیادی به کشور وارد می کند. سالیانه ۲۰ هزار نفر در تصافات کشته می شوند و ۵۰ هزار میلیارد تومان خسارت تصادف پرداخت می شود که بیمه ها می توانند به جای دریافت پول بیمه از کارگزاران، به رفع نقاط جادثه خیز جاده ها بپردازنند.

 

در بحث مسکن، عمر ساختمانها در ایران، ۱۵ تا ۴۰ سال است. اما در سایر نقاط دنیا، عمر خانه ها ۱۰۰ سال است. هرساله ۱۰ درصد از درآمد هر ایرانی صرف خرید مسکن می شود که این درصد بالایی است.

 

در بحث کشاورزی، ۴۸ درصد از مواد غذایی به کشور وارد می شود. متاسفانه می بینیم که در یک سال، محصولات کشاورزی امحا می شود یا اینکه رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد ولی یک سال با قیمت بالا وارد بازار می شود که اینها نشان می دهد مدیریت صحیحی در این بخش حاکم نیست.

 

همه مباحثی که اشاره شد در بحث اقتصاد مقاومتی می تواند چاره ساز باشد. با به کارگیری دانش و مدیریت صحیح که هیچ کدام از موارد گفته شده ارتباطی با تحریمها و مشکلات اقتصادی کشور ندارد، می توان در رفع مشکلات اقتصادی کشور بیشتر تلاش کرد. این مسائل و سایر مسائلی که می تواند در اجرایی شدن بحث اقتصاد مقاومتی موثر واقع شود، باید مدنظر کاندیداهای دولت دوازدهم باشد و ضمن داشتن برنامه برای رفع آنها، جهت اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی اهتمام جدی تری داشته باشند.

یادداشت از امیرحسین بیاتی- تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی

 

انتهای پیام/
تگها: لزوم برنامه محوری, کاندیداهای دولت دوازدهم, اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی